Regular price
$112.00 USD
Regular price
$140.00 USD
Sale price
$112.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | Manufacturer OEM Part # |
|---|---|
| AMC | CB-2016560-001 |
| GE Healthcare > Marquette | 2016560-001, 700657-001, E9001YT, 2104403-001 (5.5 ft) |
| Pacific Medical | NEGE9001 |
| Sage | V02-13M |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| GE Healthcare > Marquette | CAM 14, CASE, MAC 5000, MAC 5500, MAC 5500 HD |
Technical Specifications:
| Category | EKG |
|---|---|
| Monitor End Connector | Flat, 10-pin Connector |
| Total Cable Length | 5.6ft (1.7m) |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Lead Color Coding | AHA/IEC |
| Lead Cable Color | Gray |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.3 lb |
| EKG Type | EKG Trunk Cables |
| Patient End Connector | 9-Pin Lemo Connector |
| Cable Diameter | 4.5mm |
| Latex-free | Yes |
| Sterile | No |
| Resistance | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.