Regular price
$112.00 USD
Regular price
$140.00 USD
Sale price
$112.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | Manufacturer OEM Part # |
|---|---|
| Mortara > Burdick | 9293-041-50, 9293-046-60, |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Mortara > Burdick | ELI 150C, ELI 230, ELI 250C (non-USB), ELI 280, ELI 350, ELI 380 |
| Mortara | AM12 (9293-048-54), Wireless Acqusition Module (WAM) |
Technical Specifications:
| Category | EKG |
|---|---|
| Monitor End Connector | Twin Pin, Straight |
| Total Cable Length | Limb lead: 3.9ft (1200mm) , V lead: 2.6ft (800mm) |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Cable Diameter | 3.25mm |
| Lead Color Coding | AHA |
| Lead Cable Color | Gray |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.47lb |
| EKG Type | EKG Leadwires |
| Patient End Connector | 4.0mm Banana |
| Patient Size | Adult/Pediatric |
| Latex-free | Yes |
| Sterile | No |
| Lead Number | 10 lead |
| Resistance | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.