Regular price
$69.99 USD
Regular price
$86.00 USD
Sale price
$69.99 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | Manufacturer OEM Part # |
|---|---|
| Medlinket | W0024E |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Medlinket | AM-801, AM-805, AM-806, AM-806B |
Technical Specifications:
| Category | TEMP. |
|---|---|
| Monitor End Connector | USB 12PIN, Yellow |
| Channel | Single |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Unit | 24 |
| Resistor Type | NTC Series |
| Weight | 0.7lb |
| Total Cable Length | 2.6ft (0.8m) |
| Patient End Connector | Skin Surface |
| Patient Size | Adult, Pediatirc, Infant |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Box |
| Temp NTC Series | NTC/R25=2.252K |
| Validity Period | 3 years from the manufacturing date (refer to label) |
| Compliance | FDA, CE, ISO 80601-2-56:2009, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.