Regular price
$2.20 USD
Regular price
$10.20 USD
Sale price
$2.20 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | Manufacturer OEM Part # |
|---|---|
| Datex Ohmeda | 10-1910-020, 10-1910-060 |
| Draeger Air-Shields | MU06933, MU06935, MU06951, 68-209-20, 68-209-30, 68-209-70 |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Draeger Air-Shields | C-550 QT, Isolette C100, Isolette C100 QT, Isolette C450, Isolette C450 QT, Isolette C550, PM78 |
Technical Specifications:
| Category | TEMP. |
|---|---|
| Monitor End Connector | Round, 3-Pin Connector, Keyed |
| Channel | Single |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Unit | 24 |
| Resistor Type | NTC Series |
| Weight | 1pcs=0.04lb 1Box (24pcs) =1.2lb |
| Total Cable Length | 4ft (1.2m) |
| Patient End Connector | Skin Surface |
| Patient Size | Neonate |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Box |
| Temp NTC Series | NTC/R25=6.867K |
| Validity Period | 3 years from the manufacturing date (refer to label) |
| Compliance | FDA, CE, ISO 80601-2-56:2009, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.