Regular price
$78.00 USD
Regular price
$100.00 USD
Sale price
$78.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | Manufacturer OEM Part # |
|---|---|
| GE Healthcare > Marquette | 2016998-001 |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | Carescape B450, Carescape B650, Carescape B850 |
| GE Healthcare > Marquette | Aestiva/5, Cath-Lab, Dash, E-PRESTN, Eagle, Mac Lab, PDM Module, SOLAR, Tram 451 |
Technical Specifications:
| Category | TEMP. |
|---|---|
| Monitor End Connector | Flat, 11-pin, dual-keyed GE connector |
| Cable Length | 1ft (0.3m) |
| Cable Material | PVC |
| Cable Diameter | 3.5mm |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.18lb |
| Channel | Double |
| Adapter Connector | 6.3mm jack plug |
| Cable Color | Gray |
| Patient Size | Adult-Neonate |
| Temp NTC Series | NTC/R25=2.252K |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.