Regular price
$45.00 USD
Regular price
$54.00 USD
Sale price
$45.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| AMC | LW-2400029/5A (29 inch individually replaceable), LW-2410029/5A (29 inch) |
| Curbell | LDW-05AW-29AM-0000 (29 inch), LDW-05AW-51AM-0000 (51 inch), LDW-05AW-MXAM-0000 (Mixed Length) |
| GE Healthcare > Marquette | 411202-001 (29 inch), 411202-002 (51 inch), 411202-005 (Mixed Length), E9008KB, 411200-002 (51 inch individually replaceable), 411200-001 (29 inch individually replaceable), 2106383-001 (29 inch), 2106381-002 (51 inch individually replaceable), 2106383-002 (51 inch), 2106383-005 (Mixed Length), 2106381-001 (29 inch individually replaceable), 2106381-005 (Mixed Length), 411200-005 (Mixed Length) |
| RPI | LKM054 (30 inch), LKM056 (30 inch individually replaceable) |
| Sage | L02-05-29S, L02-55-29S |
| Schiller | 55.065134 |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Datex Ohmeda | Aestiva/5, E-PRESTN, M-PRESTN, Unity |
| Draeger | Narkomed 6400 |
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | Carescape B105, Carescape B125, Carescape B450, Carescape B650, Carescape B850, Carescape One, Procare B40 |
| GE Healthcare > Marquette | ApexPro CH, Dash 1000, Dash 2000, Dash 2500, Dash 3000, Dash 4000, Dash 5000, Dash PRO 2000, Dash PRO 3000, Dash PRO 4000, E-PRESTN, Eagle, Eagle Systems, MAC-Lab, PDM Module, Responder 2000,Responder 3000, Solar 3000, Solar 8000, Solar 9500, Tram 100, Tram 200, Tram 300, Tram 400, Tram 451, Tram 500, Tram 600, Tram 800, Unity Systems |
| GE Healthcare | Aisys CS2, Logiq 5, Logiq 7, Logiq E9, Vivid 7, Vivid S6, Vivid e9, Vivid i |
| GE Healthcare > Corometrics | 120, 250cx, 259cx |
Technical Specifications:
| Category | ECG |
|---|---|
| Connector Distal | Multi-Link |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Total Cable Length | 3.3ft(1m) |
| Lead Color Coding | AHA |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.3 lb |
| Lead Number | 5 |
| Connector Proximal | Snap (Grouped) |
| Patient Size | Adult/Pediatric |
| Sterile | No |
| Resistance | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 6 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ANSI /AAMI EC53:2013, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.