Regular price
$64.00 USD
Regular price
$80.00 USD
Sale price
$64.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | Manufacturer OEM Part # |
|---|---|
| AMC | CB-85600 |
| Nihon Kohden |
K922/JC-906P |
| Pacific Medical | NENK2042 |
| Sage | T07-06-30M |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Nihon Kohden | BSM-2300 Life Scope I, BSM-2301, BSM-230K, BSM-2351A, BSM-4100 Life Scope P, BSM-4102, BSM-4102A, BSM-4114A, BSM-5100 Life Scope A, BSM-6000 series, BSM-6301K, BSM-6312, BSM-6312-NKFL/ZA, BSM-6501A, BSM-6501K, BSM-6701K, BSM-9101, BSM-9510 Life Scope M, BSM-9800 Life Scope S, Life Scope 6700 Series, Life Scope J, Life Scope TR, PVM-2701 |
Technical Specifications:
| Category | ECG |
|---|---|
| Monitor End Connector | Rectangular, 12-pin Nihon Kohden Connector |
| Total Cable Length | 10ft (3.1m) |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Cable Diameter | 5mm |
| Lead Color Coding | IEC |
| Lead Cable Color | Gray |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.54 lb |
| ECG Type | ECG Trunk Cables |
| Patient End Connector | 8Pin Connector |
| Patient Size | Adult/Pediatric |
| Latex-free | Yes |
| Sterile | No |
| Lead Number | 3/6 lead |
| Resistance | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.