Regular price
$40.00 USD
Regular price
$50.00 USD
Sale price
$40.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| AMC | CB-83516R-DS |
| Sage | T04-05-30M |
| Mindray > Datascope | 0012-00-1255-01, 0012-00-1255-02, 0012-00-1255-03, 0012-00-1255-04, 0012-00-1255-06, 0010-30-42782 |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Mindray > Datascope | 2000, 2001, 2002, 2100, 2200, 3000, 3000A, Accutorr Plus, Balloon Pump, DPM4, DPM5, M/D3, M/D3A, M/D4, PM 8000, Passport, Passport 2, Passport 2LT, Passport IL, Passport XG, Passport XL, Spectrum, Spectrum OR, System 90, System 90T, System 96, System 97, Trio |
Technical Specifications:
| Category | ECG |
|---|---|
| Connector Distal | Round, 6-pin Connector |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Total Cable Length | 2.7 m |
| Lead Color Coding | AHA/IEC |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.4 lb |
| Lead Number | 5 |
| Connector Proximal | Twin Pin Connector |
| Patient Size | Adult/Pediatric |
| Resistance | 1K Ohms |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 6 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ANSI /AAMI EC53:2013, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.