Regular price
$72.00 USD
Regular price
$90.00 USD
Sale price
$72.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| AMC | CB-735585R |
| Philips | M1663A, M1949A (2.7 m), M3525A, 989803125831 (2.7 m), 989803144791 |
| Sage | T01-12-30M |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Philips | 78352C, 78354C, 78834C, HeartStart MRx, IntelliVue, IntelliVue MP2, IntelliVue MP5, M1001A, M1001B, M1002A, M1002B, M3001A, M8102A, M8105A, MMS X2 |
Technical Specifications:
| Category | ECG |
|---|---|
| Connector Distal | Round, 12-pin Connector |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Total Cable Length | 9ft(2.7m) |
| Lead Color Coding | AHA |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.7 lb |
| Lead Number | 1 |
| Connector Proximal | Din-Style Connector |
| Patient Size | Adult |
| Resistance | 1K Ohms |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 6 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ANSI /AAMI EC53:2013, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.