Regular price
$56.00 USD
Regular price
$70.00 USD
Sale price
$56.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| AMC | HO-D40AY18 |
| Nihon Kohden | YN-900P (1.5 m), YN-901P (3.5 m), S902 |
| Sage | H07-30-18 |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Nihon Kohden | BSM-1700 Life Scope PT, BSM-2351A, BSM-3552, BSM-3572, BSM-4102, BSM-4102A, BSM-4114A, BSM-5136, BSM-6000 series, BSM-6301K, BSM-6501K, BSM-6701K, BSM-9101, Life Scope J, Life Scope TR, PVM-2701, SVM-7000 series, SVM-7200 |
Technical Specifications:
| Category | NIBP |
|---|---|
| Monitor End Connector | Dual Pin,Nihon Kohden Connector |
| Hose Type | Dual Tube |
| Hose Color | Grey |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.3lb |
| Hose Length | 8ft (2.5m) |
| NIBP Hose Connector | Submin Connector/A11 |
| Patient Size | Adult / Pediatric |
| Hose Material | TPU Jacket |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Bag |
| Warranty | 6 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO 81060-1:2007, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.