Regular price
$28.00 USD
Regular price
$35.00 USD
Sale price
$28.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| AMC | CU-ST2635HP-20 (Box of 20 26-35 cm) |
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | 2363 (Box of 20 23-33 cm SOFT-CUF), 2140 (Box of 20 Adult Long 23-33 cm SOFT-CUF) |
| Mercury Medical | FCZCC4201HP (Box of 10 26-33 cm) |
| Solaris | C1014 (Box of 10) |
| Philips | M4575B (Box of 10), M1877A, 989803148031 (Box of 10) |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Philips | MP series(MP20/30/40/50/60/70/80/90); MX series(MX400/450/500/550); SureSigns VM series(VM4/VM6/VM8)etc 862474, 862478, 863063, 863069, 863073, M1008B, M1176A, M3000A, M3001A, M3002A, M3535A, M3536A, M3536M, M8102A, M8105A, M8105AS, M8105AT |
Technical Specifications:
| Category | NIBP |
|---|---|
| Cuff Material | Non-woven fabrics |
| Hose Type | Single |
| Hose Diameter | Inner 4 mm, outer 8 mm |
| Hose Length | 200mm |
| Packaging Unit | 10pcs/box |
| Weight | 2.2lb |
| Cuff Type | Disposable Soft Fiber |
| Cuff Range | 24-32 cm |
| Patient Size | Adult |
| Hose Color | White |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Box |
| Validity Period | 3 years from the manufacturing date (refer to label) |
| Compliance | FDA, CE, ISO 81060-1:2007, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.