Regular price
$36.00 USD
Regular price
$45.00 USD
Sale price
$36.00 USD
Product Specification:
| Category | ECG |
|---|---|
| Metal Electrodes | H62 brass nickel-plated |
| Diameter Electrodes | 17 mm |
| Packaging Type | Box |
| Packaging Unit | 6 |
| Weight | 0.29 lb/Box |
| Latex-free | Yes |
| Connector Proximal | Suction Electrode |
| Bulb Diameter | 23 mm |
| Patient Size | Paediatric |
| Sterile | No |
| Warranty | 6 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ANSI /AAMI EC53:2013, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.