Regular price
$48.00 USD
Regular price
$60.00 USD
Sale price
$48.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| GE Healthcare > Marquette | 2021197-003 (12 ft (3.6 m)), 2021197-004 (4 ft (1.2 m)) |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Datex Ohmeda | E-PRESTN, E-PSM(P) |
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | Carescape B650 |
| GE Healthcare > Marquette | Dash 1000, Dash 2000, Dash 2500, Dash 3000, Dash 3100, Dash 4000, Dash 5000, Dash PRO 2000, Dash PRO 3000, Dash PRO 4000, Dash Series, Tram 100, Tram 200, Tram 300, Tram 400, Tram 450, Tram 451, Tram 500, Tram 600, Tram 800, Tram 850, Tram 851 |
Technical Specifications:
| Category | IBP |
|---|---|
| Monitor End Connector | Flat, 11-pin, dual-keyed GE connector |
| Cable Diameter | 5mm |
| Cable Material | PVC |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.45lb |
| Cable Length | 12 ft(3.6m) |
| Transducer End Connector | Edwards Connector * 2 |
| Cable Color | Gray |
| Patient Size | Adult~Neonate |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, IEC 60601-2-34:2011, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.