Regular price
$8.00 USD
Regular price
$50.00 USD
Sale price
$8.00 USD
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | Carescape B450; Carescape B650; Carescape B850 |
| GE Healthcare > Marquette | Cath-Lab; Dash; E-PRESTN; Eagle; MAC-Lab; PDM Module; SOLAR; Tram; Tram 451 |
Technical Specifications:
| Category | TEMP. |
|---|---|
| Monitor End Connector | Flat, 11-pin, dual-keyed GE connector |
| Cable Length | 10ft (3.0m) |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Cable Diameter | 2.0mm |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.11lb |
| Channel | Signal |
| Patient End Connector | Esophageal / Rectal probe |
| Cable Color | Gray |
| Patient Size | Pediatric |
| Temp NTC Series | NTC/R25=2.252K |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.