Regular price
$40.00 USD
Regular price
$60.00 USD
Sale price
$40.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| Mindray > Datascope | 040-000053-00 |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Mindray > Datascope | Passport V, V12, V21, V-Series |
Technical Specifications:
| Category | IBP |
|---|---|
| Monitor End Connector | 5-pin, D-Shaped Connector, Dual Keyed |
| Cable Diameter | 5mm |
| Cable Material | PVC Jacket |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.45lb |
| Cable Length | 12 ft (3.6 m) |
| Transducer End Connector | BD Connector |
| Cable Color | Gray |
| Patient Size | Adult~Neonate |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO 80601-2-61:2011, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.