Regular price
$56.00 USD
Regular price
$70.00 USD
Sale price
$56.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | Manufacturer OEM Part # |
|---|---|
| AMC | CB-83585R (10 ft) |
| Coriton | EV6201 |
| Mindray > Datascope | 0010-30-42719, 009-004728-00 |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Edan | X12, iM20 |
| Mindray > Datascope | BeneView T1, BeneView T5, BeneView T8, BeneVision N1, Beneheart D6, DPM6, DPM7, MEC 1000, MPM, PM5000, PM6000, Passport 12, Passport 12m, Passport 17m, Passport 8, T8, cPM 12, cPM 8, ePM 10M, ePM 12M, iMEC 10, iMEC 12, iMEC 15, iMEC 15S, iMEC 5, iMEC 6, iMEC 7, iMEC 8, iMEC Series, iPM 12, iPM-9800, iPM12VET |
| Penlon InterMed | All |
Technical Specifications:
| Category | ECG |
|---|---|
| Monitor End Connector | Round, 12-pin Connector |
| Total Cable Length | 9ft (2.7m) |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Cable Diameter | 4mm |
| Lead Color Coding | AHA/IEC |
| Lead Cable Color | Gray |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.41 lb |
| ECG Type | ECG Trunk Cables |
| Patient End Connector | Twin Pin Connector |
| Patient Size | Adult/Pediatric |
| Latex-free | Yes |
| Sterile | No |
| Lead Number | 3/5 lead |
| Resistance | 1 KΩ |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.