Regular price
$11.00 USD
Regular price
$15.00 USD
Sale price
$11.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| AMC | PR-E610-1013P (Microfoam sensor) |
| Envitec | DP-2203-2, DP-2203-2S |
| Nihon Kohden | TL-252T, TL-272T3 (P203F / P204F 5 pcs / 1.6 m), TL-272T (P203B / P204B 5 pcs / 0.8 m) |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Nihon Kohden | 2303 Life Scope I, 2303K, 2353 Life Scope L, 4103 TL-101T, 4111, 4113 Life Scope P, 5135 Life Scope A, BSM 2350 Life Scope L, BSM 4101, BSM-2300 Life Scope I, BSM-2301, BSM-230K, BSM-2351, BSM-4100 Life Scope P, BSM-5100 Life Scope A, BSM-5105, BSM-6000 series, BSM-6301K, BSM-6501K, BSM-6701K, BSM-9510 Life Scope M, BSM-9800 Life Scope S, GZ-130P, Life Scope TR, MSM 2301K, NTX ZM-540/541P, Oxipal P225F and Hamilton G5/S1, ZM-520-PA, ZM-521-PA, ZM-530-PA, ZM-531-PA, ZM-900 Series Transmitters |
Technical Specifications:
| Category | SpO2 |
|---|---|
| Monitor End Connector | Male 9-Pin D-Sub Connector, Dual Keyed |
| Application | Index or other finger |
| Cable Material | PVC Jacket |
| Total Cable Length | 1.5ft (0.45m) |
| Packaging Unit | 24pcs/box |
| Weight | 1pcs=0.07lb 1 Box (24pcs) =1.8lb |
| SpO2 Tech | Nihon Kohden |
| Sensor Material | Microfoam (Adhesive) |
| Patient Size | Pediatric 10-50kg |
| Sterile | No |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Validity Period | 3 years from the manufacturing date (refer to label) |
| Compliance | FDA, CE, ISO 80601-2-61:2011, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.