Regular price
$52.00 USD
Regular price
$63.00 USD
Sale price
$52.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| AMC | CB-72585R |
| Curbell | CBM-05JA-10AS-0121 |
| Pacific Medical | NEPH2152 |
| Sage | A01-05S |
| Philips | M1977A, 989803160791 |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Konsung | Aurora 12s |
| Newtech | NT3A |
| Nihon Kohden | NT3B |
| Philips | 43100A, 43110A, 43120A, 78352C, 78354C, 78834C, 862474 C3, Agilent, Agilent 50XM, CX50, Efficia CM10 (863301), Efficia CM100 (863300), Efficia CM12 (863303), Efficia CM120 (863302), Efficia CM150 (863304), Envisor, Heartstart, IE33, IntelliVue, IntelliVue MP5, IntelliVue MX400, IntelliVue MX450, IntelliVue MX500, IntelliVue MX550, IntelliVue MX600, IntelliVue MX700, IntelliVue MX800, M1001A, M1002A, M1165A, M1166A, M1167A, M1175A, M1177A, M1204A, M1205A, M1264A, M1275A Transport, M1276A, M1280A, M1722A, M1722B, M1723A, M1723B, M2, M2475B, M2601A, M3, M3000A, M3001A, M3046A M3, M4, M4735A, MMS X2, MP 20, MP 30, MP 50, MP 60, MP 70, SureSigns VM8, V24E, Viridia, М3046А |
| Solaris | NT3C, NT3E, NT3F |
| Welch Allyn | 242, Propaq Encore 206EL |
Technical Specifications:
| Category | ECG |
|---|---|
| Connector Distal | Round, 12-pin Philips Connector |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Total Cable Length | 12ft (3.6m) |
| Lead Color Coding | AHA |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.43 lb |
| Lead Number | 5 |
| Connector Proximal | Snap |
| Patient Size | Adult/Pediatric |
| Resistance | 1K Ohms |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ANSI /AAMI EC53:2013, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.