Regular price
$36.00 USD
Regular price
$47.00 USD
Sale price
$36.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| AMC | LW-2090S29/5A (29 inch) |
| Curbell | LDW-05AK-MXAS-0000 (Mixed Length), LDW-05AK-29AS-0000 (29 inch), LDW-05AK-51AS-0000 (51 inch), RLW-05AK-39AS-0000 (39 inch), 19884 (39 inch), 8932 (39 inch), RLW-05AK-MXAS-0000 (Mixed Length), 19885 (Mixed Length), 8933 (Mixed Length), 8934 (Mixed Length) |
| Philips | M1644A, 989803144991 |
| Sage | L01-05-MS |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Bexen Cardio | Reanibex 700 |
| Biolight | M7000, M8500, M9500, Q Series |
| Invivo | 101, 360SL, 450SL, 521A, Escort 100, Escort 101, Escort 102, Escort 200, Escort 300, PortaPak 1000, PortaPak 80, PortaPak 90, Prism |
| Ivy Biomedical | 101, 7800, Cardiac Trigger Monitor 3150 |
| Newtech | NT3A |
| Nihon Kohden | BSM-8301A, BSM-8302A, BSM-8500A, BSM-8502A, NT3B, OEC-6102A (s/n>20156), OEC-6105A (s/n>20226), OEC-7102A, OEC-8108A, TEC-5200A (s/n>20421), TEC-7100A, TEC-7200A, TEC-7300A |
| PaceTech | MiniMax 4000CL, Minipack 300, Minipack 3000, Minipack 3100, Vitalmax 2100, Vitalmax 2200, Vitalmax 4000, Vitalmax 4000 Modular, Vitalmax 4000CL, Vitalmax 4100, Vitalmax 4100CL, Vitalmax 800 Plus |
| Philips | 43100A, 43110A, 43120A, 78352C, 78354C, 78834C, 862474 C3, Agilent, Agilent 50XM, CX50, EPIQ, Envisor, HD15, HeartStart MRx, Heartstart, IE33, IntelliVue, IntelliVue MX800, M1001A, M1002A, M1165A, M1166A, M1167A, M1175A, M1177A, M1204A, M1205A, M1264A, M1275A Transport, M1276A, M1280A, M1722A, M1722B, M1723A, M1723B, M2, M2475B, M2601A, M3, M3000A, M3001A, M4, M4735A, MMS X2, MP 20, MP 30, MP 50, MP 60, MP 70, SureSigns VM8, V24E, Viridia, М3046А |
| Solaris | NT3C, NT3E, NT3F |
| Spacelabs | 400, 500, 600, 900, 90300, 90303B, 90308, 90408, 90425, 90428, 90431, 90432, 90470, 90600, 90700, 90701, 90721, 90724, PC Bedside, PCMS, TEK-208, TEK-408, TEK-413, TEK-414, TEK-511, TEK-512, TEK-514, TEK-5214045 |
| Stryker > Medtronic > Physio Control | Lifepak 6, VSM-1ESF |
| Welch Allyn | 242, Propaq Encore 206EL |
Technical Specifications:
| Category | ECG |
|---|---|
| Connector Distal | 5pin CBL style Connector |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Total Cable Length | 3 ft |
| Lead Color Coding | AHA |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.3 lb |
| Lead Number | 5 |
| Connector Proximal | Snap Electrode |
| Patient Size | Adult/Pediatric |
| Resistance | No |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.