Regular price
$16.99 USD
Regular price
$24.00 USD
Sale price
$16.99 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| AMC | CU-US2635FL (+ BP03), CU-US2635MMQ (+ BP17), CU-US2635MQ (+ BP18) |
| Philips | M4555B (27.5-36 cm) |
Technical Specifications:
| Category | NIBP |
|---|---|
| Cuff Material | TPU |
| Hose Type | Single |
| Hose Diameter | Inner 4 mm, outer 8 mm |
| Hose Length | 1ft |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.7lb |
| Cuff Type | Reusable With Bladderless |
| Cuff Range | 24-32 cm |
| Patient Size | Adult |
| Hose Color | Gray |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 6 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO 81060-1:2007, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.