Regular price
$48.00 USD
Regular price
$58.00 USD
Sale price
$48.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| Beta Biomed | B505-1006V-10 |
| Philips | M1196A, 989803128631, 989803174381 (2 m), M1196S (2 m) |
| Sage | P01-30M |
Compatibility:
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Goldway | G40 |
| Philips | C1, C3, FM20, FM30, FM40, FM50, HP Viridia 24C, HeartStart MRx, IntelliVue MP5, M2705A, M3, M3001A, M3001A A01, M3001A A01C06, M3001A A01C12, M3001A A01C18, M4, MP 20, MP 30, MP 40, MP 50, MP 60, MP 70, MP 80, MP 90, Philips Heartstart defibrillator and IntelliVue, SureSigns VS2, SureSigns VS3, SureSigns VS4, VM4, VM6, VM8, Viridia 24C |
| Solaris | NT2A, NT2C |
Technical Specifications:
| Category | SpO2 |
|---|---|
| Connector Distal | Philips 8-pin D-Shaped Male Connector |
| Total Cable Length | 10 ft (3m) |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.4lb |
| SpO2 Tech | Philips FAST |
| Connector Proximal | Adult Clip |
| Patient Size | Adult |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 12 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO 80601-2-61:2011, ISO10993-1, 5, 10, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.