Regular price
$28.00 USD
Regular price
$35.00 USD
Sale price
$28.00 USD
Technical Specifications:
| Category | IBP |
|---|---|
| Length & Width | L×W: 480mm×220mm |
| Pressure Indicator Types | Metal pressure indicator |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.61lb |
| Infusion Bag Type | Reusable |
| Infusion Bag Size | 3000ml |
| Bag Material | Nylon |
| Sterile | No |
| Packaging Type | Bag |
| Warranty | 6 months |
| Compliance | FDA, CE, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
MedLinket product catalog documents & downloads
Find all technical specifications and manuals for this product below:
MedLinket Product Catalog
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.