Regular price
$12.00 USD
Regular price
$20.00 USD
Sale price
$12.00 USD
OEM Part Number Cross References:
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| AMC | CU-US1320HP |
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | 002275 (Box of 5 DURA-CUF) |
| Mindray > Datascope | 0683-15-0002-01, 115-027714-00 |
| Philips | 989803104151, 989803147851, M1572A, M4553B, 989803150401 (Pack of 5), M4553B5 (Pack of 5) |
| Spacelabs | 714-0020-00 |
Technical Specifications:
| Category | NIBP |
|---|---|
| Connector Distal | A04, Male Quick Disconnect (Bayonet) |
| Hose Type | Single |
| Cuff Material | TPU |
| Hose Diameter | Inner 4 mm, outer 8 mm |
| Hose Length | 200mm |
| Packaging Unit | 1 |
| Weight | 0.7lb |
| Cuff Type | Reusable With Bladder |
| Cuff Range | 14-21.5 cm |
| Patient Size | Pediatric |
| Sterile | No |
| Hose Color | Gray |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Type | Anti-static packing bag |
| Warranty | 6 months since the date of purchase |
| Compliance | FDA, CE, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
No technical documents are available for this product at the moment.
Declaration:
- This product is neither manufactured, authorized, nor endorsed by the original equipment manufacturer (OEM). Its compatibility has been independently verified based on publicly available technical specification.
- Actual product performance may vary by device model and configuration. We recommend testing compatibility before use. Contact customer service for a list of confirmed compatible devices.
- All other companies and brand names mentioned on this page are for identification purposes only and do not imply any affiliation, partnership, or endorsement of our products.
- The picture and the object differ slightly in appearance (e.g., connector design, color), but function the same.